neděle 26. března 2017

Tillandsia geminiflora - jak už podruhé nedošlo na kvetení

V minulém roce, někdy v polovině listopadu jsem při rosení Tilandsie geniflory objevil zárodek květenství. Tato tilandsie se o něj pokusila už jednou, před čtyřmi lety, také v zimě. Tehdejší zima tehdy světlem a sluncem neoplývala. Květenství hned na začátku růstu zvadlo a zaschlo. Tilandsie byla alespoň natolik solidní, že kousek za tím neúspěšným pokusem vypustila novou odnož. Ta během těch následujících let vyrostla do celkem pohledné tilandsie.


Tedy je to opět trochu jiná tilandsie. Měkké zelené listy její růžice na dotek spíše připomínají nějakou pevnější trávu. Jednotlivé listy měří něco přes deset centimetrů, celá tilandsie má na délku dvacet centimetrů. Po minulé zkušenosti s nezdarem o pokus kvetení jsem si i v letošní zimě dost dlouho nedělal iluze o nějakém úspěchu. Ale květenství se zvětšovalo a časem se i pěkně vybarvovalo.


Bylo dvakrát vyfoceno a čekal jsem jen na to, až se ukážou samotné květy, podle fotek i údajů v knize načervenale fialové barvy. Květenství bylo už dostatečně velké, pěkně vybarvené …


Ubíhaly dny, pořád nic a potom to květenství začalo ztrácet zbarvení, tak, jak tomu nastává u některých tilandsií po odkvětu. Nezbývá než konstatovat, že i na podruhé to s kvetením nevyšlo. Říká se, do třetice všeho dobrého i zlého, tak snad příště... Za nějaký ten rok.


Přemýšlel jsem, proč to nevyšlo, tilandsie byla přímo u skla okna, světla měla nejvíc, co mohla v té naší zimě mít. Nedostatkem rosení určitě netrpěla. Možná málo tepla.


Ono ty podmínky, které má v Brazílii, Paraguayi, Uruguayi a Argentině, kde by se měla vyskytovat jsou asi přece jen nesrovnatelně jiné. A proč má v názvu geminiflora? Má to být podle dvoukvětých květních klasů, které na fotkách bohužel neuvidíte.

Tak se alespoň podívejte na nové, pěkné, snad až trochu kýčovité video Lany Del Rey :

neděle 5. března 2017

Tillandsia schatzlii - kvetení (doplnění k článku z 15.3.2014)

Bez pár dnů to budou tři roky, kdy jsem napsal článek o Tilandsii schatzlii. Celé ty tři roky ji trvalo, než vykvetla. První květ otevřela dnes, jeho fotky jsou z dnešního odpoledne.


První fotka k dnešnímu doplnění toho prvního článku je z pátého listopadu loňského roku. Ve středu růžice tilandsie začalo vyrůstat květenství. Bylo ještě malé, tak na fotce ještě není vidět.


Do dnešního dne květní klas vyrostl na délku devatenácti centimetrů. Jeho špička je mírně ohnutá, jak se opírá o sklo okna. Pomalu se s tím květenstvím na své místo už špatně vešla.


Tilandsii schatzlii mám už jedenáct let. Kupoval jsem ji jako “malý”, přesto už jistě několikaletý semenáč. Možná ji trvalo nějakých čtrnáct, snad i šestnáct let, než vykvetla.


Ono to její květenství nebude asi to nejatraktivnější, co na této jinak velmi hezké tilandsii je. Mně osobně se víc líbila jako nekvetoucí. To květenství je k její hezké, souměrné růžici až trochu moc protáhlé.


Vzhled samotného  trubkovitého květu  je asi pro tilandsie nejvíc typický. Květenství se vyvíjelo čtyři měsíce a nějaký ten týden k tomu. Taková průměrná rychlost, alespoň v bytových podmínkách.