neděle 30. dubna 2023

Mechy, lišejníky a houby

Dnešní příspěvek bude ovlivněný knihou, kterou jsem před pár dny dočetl. Je o houbách a lišejnících. Dozvěděl jsem se v ní hodně nového o životě těchto živých organismů, které se dříve řadily mezi rostliny. Dnes už tvoří samostatnou skupinu obyvatel naší planety. Kniha se jmenuje Propletený život a myslím, že by se mohla líbit všem, kterým je blízký život na naši Zemi.



Propletený život - Merlin Sheldrake | Databáze knih (databazeknih.cz)

K těm houbám a lišejníkům dnes přidám i několik fotek mechů. Mechy pro mě byly vždy velmi přitažlivou skupinou rostlin. A teď, když mám dost času na procházky v lese si jejich krásu náležitě užívám. Musím se k nim sice ohnout, ale oči mi bohudík ještě slouží natolik, že vidím jejich strukturu a vnímám odlišnosti různých druhů.







Lišejníky jsou organismy složené z houby a řasy žijící v symbióze. I lišejníky vyžadují dobrý zrak, se kterým se dá ocenit jejich originalita. Jsou považovány za jedny z nejpomaleji rostoucí organismy, na druhou stranu jsou  dlouhověké. Někdy se dožívají desítky let, jiné druhy i stovky let. V uvedené knize je jim věnována kapitola, patřící k nejzajímavějším.






Houby byly jedny z prvních organismů, které osídlili naši planetu. Bez jejich přispění by se těžko rozšířily rostliny, jejichž předkům houby nahrazovaly kořeny. Za pozornost stojí zvláštní spolupráce některých hub s rostlinami a stromy, tzv. mykorhizních hub.






Protože moc hub, tedy jejich plodnic zatím neroste, přidávám pár fotek dřevokazných hub. Ty se postarají o to, aby se dřevo odumřelých stromů vrátilo zpět do země. Také se to dá nazvat koloběhem života. Plodnice těchto “chorošů” jsou někdy velmi zajímavé a hezké.




Ještě dva odkazy na hezkou hudbu. Přeji příjemný poslech.


https://youtu.be/wCqoNu36y2o

https://youtu.be/-0v_D7nAc1k

sobota 22. dubna 2023

Jarní pozdrav

Dlouho jsem nenapsal ani řádku. Byla zima, přišlo jaro. Nebylo to zimním spánkem, ani jarní únavou, ale nespavostí. Nemohl jsem spát, častokrát jsem nespal tři noci za sebou. Snažil jsem se unavit dlouhými procházkami, ale i nachozené kilometry v přírodě nepomáhaly. 



Zkoušel jsem různé volně dostupné léky, bylinkové i s melatoninem. Šel jsem ke své praktické doktorce, která mi předepsala prášky, které nepomohly. Další známá doktorka mi předepsala přímo prášky na spaní, po kterých jsem sice spal, ale ty jsou návykové, nemají se brát víc než čtyři týdny. Točila se mi po nich hlava a místo spokojenosti,  že už trochu spím přišly deprese a znovu jsem nespal.




Nebudu to prodlužovat. Nakonec jsem po další probdělé noci šel na akutní oddělení psychiatrie zdejší fakultní nemocnice. Tam jsem konečně dostal prášky, po kterých zase spím. A také si zas užívám procházek do přírody, které už neslouží jen k tomu, abych se unavil. Přinášejí radost z jarní zeleně, z prvních jarních květin, z ptačího zpěvu. Z toho, co celou zimu chybělo.




Také jsem se podíval na návštěvnost těchto stránek a zjistil jsem, že je stále navštěvujete. Jak příznivci rostlin z Čech a tak i jiných různých míst naší planety. Všechny vás zdravím,  děkuji za zájem a zkusím ještě nějaké články přidat. V dnešní době je více než kdy jindy důležité hledat, co lidi spojuje a ne rozděluje. Láska k přírodě a rostlinám je jistě něčím, co má většina z nás společného. 





A hlavně fotky, jak Martinovy, tak mé, které jistě potěší a řeknou víc, než dlouhé věty.


Dnes vás  zvu na procházku jarní přírodou, do míst které mám blízko a kterými se často a rád procházím.



Nakonec přidám odkazy  na léčivé působení dvou rostlin, které jsou v naší přírodě běžně  dostupné:

https://youtu.be/bzlAxp-vtDo

https://youtu.be/lgWs01aMIcA


Ještě jeden hudební odkaz:


https://youtu.be/yO_WNhqaxkg