Stačí kousek cesty promenádou kolem moře, a z Portorože se dostanete do Piranu.
Piran je velmi hezké město na slovinském pobřeží Jaderského moře. Město má bohatou historii. Jeho architektura je ovlivněna italskou kulturou.
Město leží v západní části Slovinska, blízko hranice s Itálií.
Historie Piranu sahá až do antiky. Původně bylo osídleno Řeky a později Římany, kteří mu dali název "Piranus". V období středověku se město stalo významným obchodním centrem a součástí benátské republiky, což mělo velký vliv na jeho architekturu a kulturu.
Piran je proslulý svou zachovalou středověkou architekturou, úzkými uličkami a malebnými náměstími. Mezi hlavními památkami patří kostel svatého Jiří s vysokou zvonicí, která dominuje městskému horizontu. Historické budovy, jako je Tartiniho náměstí a Palazzo Comunale, odrážejí bohatou kulturní minulost města.
Během středověku Piran prosperoval díky rybolovu, obchodu a mořeplavbě. Město se také bránilo různým nájezdům a konfliktním událostem, včetně námořních bitev s jinými městskými státy.
Po rozpadu Benátské republiky na konci 18. století Piran přešel pod Habsburskou monarchii, což vedlo k dalším změnám v jeho struktuře a kultuře. V 19. století se stal součástí Italského království a po první světové válce se město dostalo pod správu Království SHS (později Jugoslávie).
S fakty k dnešnímu příspěvku mi pomohla umělá inteligence. Tak teď pár postřehů za mě. Piran je město plné barevných domů. Úzkých uliček, ve kterých se zřejmě i v létě díky stínu drží příjemný chládek.
Ve městě je hodně kaváren, restaurací a jiných míst lákající turisty. Těch tu bylo i na samém konci září dost.
Město má hradby, na které se dá za vstupné vystoupit. Z nich je krásný pohled na město a jeho okolí. Na vedlejší Portorož. V dálce je vidět Itálie a její hory.
Cestou z města k moři jsme míjeli pěkné graffiti a pěknou sovu na zdi. U moře zas pěkné sochy.
V moři u břehu plavaly ryby a medúzy.
Na závěr trochu vegetace.
Žádné komentáře:
Okomentovat