Žlutá k jaru patří. Začíná to ještě na konci zimy květy jasmínu nahokvětého. Pokračování dalších žlutých květů : podběl, petrklíč, zlatý déšť, žluté krokusy, narcisy….Potom pampelišky, blatouchy, mochny, pryskyřník a mnoho dalších žlutých květů až do léta ke slunečnicím.
Žlutá je jedna ze tří základních (primárních) barev, spolu s modrou a červenou. Žlutá má nejvyšší jas ze všech barev. V přírodě se objevuje prostřednictvím květů, tak i plodů. Citrony, banány. U hmyzu a zvířat může být barvou varovnou, zvlášť v kombinaci s černou. Sršni, vosy, mloci, žáby pralesničky, bude toho víc.
Nějak se mi zachtělo žlutých jarních květů a tak jsem neodolal, když jsem v Penny uviděl cibulky velkokvětého narcisu. V květináči. Bylo jich asi šest. I když by správně měly být pod zemí, tyto ze země svou horní částí přímo vykukovaly. Tedy rostly z nich už listy, tak tři, čtyři centimetry dlouhé. Možná je počítáno s tím, že poslouží jako ozdoba po dobu kvetení a potom, to je už na každém, kdo si je koupí. Vyhodit je do kontejneru by byla každopádně škoda. To už je lépe vysadit je někam na trávník. Ty, které jsem si koupil čeká budoucnost na zahradě mé sestry. Tam mohou být jarní ozdobou ještě spoustu let.
Když jsem ten svůj “polotovar” přinesl domů, přemýšlel jsem, jestli bude lépe umístit ho doma, nebo na lodžii. V tu dobu klesaly ještě noční teploty pod nulu. Nakonec jsem cibule obalil papírem a vystrčil ven. Mrazíky dobře přečkaly, rostly a nakonec jsem se dočkal květů.
Narcisek je několik desítek druhů, pocházejících většinou z jihu Evropy. Kultivarů je mnohem víc. Žluté, ale i bílé, někdy v kombinacích s pakorunkou oranžovou i červenou.
Když už jsem se rozhodl dnes napsat něco o žlutě kvetoucích kytkách, obrátil jsem se na AI s otázkou, jak správně pěstovat narcisy a jak žlutá barva působí z hlediska jejího vnímání. Zde jsou její odpovědi:
Pěstování narcisů:
Pěstování narcisů je poměrně snadné, což z nich činí oblíbené jarní květiny v zahradách i nádobách. Zde je několik základních rad:
Výsadba: Cibule narcisů se sází na podzim, ideálně od září do listopadu, než zamrzne půda. Potřebují období chladu pro správný vývoj květů.
Stanoviště: Narcisy preferují slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou. Vyhněte se místům, kde se drží voda, protože cibule by mohly uhnít.
Hloubka a rozestupy: Cibule se sází špičkou nahoru do hloubky přibližně trojnásobku výšky cibule. Vzdálenost mezi cibulemi by měla být asi 10-15 cm pro větší druhy a méně pro miniaturní.
Zálivka: Po výsadbě cibule dobře zalijte. Na jaře, během růstu a kvetení, udržujte půdu mírně vlhkou. Po odkvětu zálivku omezte.
Hnojení: Při výsadbě můžete do půdy přidat kompost nebo speciální hnojivo pro cibuloviny s nízkým obsahem dusíku a vyšším obsahem draslíku a fosforu. Na jaře, po vyrašení, můžete hnojivo znovu aplikovat.
Péče po odkvětu: Po odkvětu odstraňte odkvetlé květy, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen. Listy nechte zežloutnout a uschnout, protože z nich cibule čerpá živiny pro příští rok. Teprve poté je můžete odstranit.
Přesazování: Narcisy mohou na jednom místě růst několik let. Pokud začnou méně kvést, je vhodné je po několika letech (cca 4-5) na podzim vyjmout, rozdělit trsy a znovu zasadit na nové místo.
Zajímavosti o narciskách:
Jméno Narcissus je odvozeno z řecké mytologie o krásném mladíkovi Narcisovi, který se zamiloval do svého vlastního obrazu v jezírku.
Narcisy jsou jedovaté, obsahují alkaloidy, které mohou způsobit zažívací potíže při požití. Proto je třeba dávat pozor, zvláště u malých dětí a domácích zvířat.
V mnoha kulturách jsou narcisy symbolem jara, obnovy a nových začátků. Ve Walesu jsou národní květinou a nosí se na svátek svatého Davida.
Z psychologického hlediska je žlutá barva velmi silná a podnětná.
Pozitivní aspekty: Žlutá je primárně spojována s optimismem, radostí, štěstím, energií a intelektem. Povzbuzuje kreativitu, zlepšuje náladu a může pomáhat při rozhodování tím, že zvyšuje vnímání a ostražitost. Říká se, že stimuluje levou hemisféru mozku, která je zodpovědná za logické myšlení a analytické schopnosti. Proto se často doporučuje do pracoven a dětských pokojů. Také se uvádí, že podporuje chuť k jídlu, což je důvod, proč ji často najdeme v logách a interiérech restaurací.
Negativní aspekty: Přestože je žlutá obecně vnímána pozitivně, její nadměrné použití nebo nevhodné odstíny mohou vyvolávat i negativní pocity. Může být dráždivá, únavná pro oči a v některých případech může vést k pocitům úzkosti, hněvu nebo nízkého sebevědomí. Lidé, kteří prožili zklamání nebo nedůvěřují budoucnosti, mohou žlutou barvu odmítat a vnímat ji jako pokryteckou.
Je důležité si uvědomit, že psychologické vnímání barev je subjektivní a může být ovlivněno osobními zkušenostmi a kulturním kontextem. Nicméně, obecné tendence v asociacích s žlutou barvou existují.
Nakonec odkaz na jednu z mých oblíbených písní. Jmenuje se, no jak jinak, ŽLUTÁ, tedy v originále YELLOW
https://youtu.be/yKNxeF4KMsY?si=BThpRG-vvHBSjOwp