Ne, nebudu psát o japonských bojovnících. Bude to o Sansevierii cv. Samurai. Která je kultivarem Sansevierie ehrenbergii.
Tuto sansevierii jsem si koupil více než před třemi léty v Lidlu. Za velmi přijatelnou cenu, něco kolem stovky. Bylo to v prodejní akci se sansevieriemi a tento kultivar tam byl jediný, mezi ostatními, podstatně známějšími a rozšířenějšími druhy sansevierií, spíš jejich kultivary.
Líbila se mi jeho velikost. Přesněji malá velikost. První co bylo, když jsem si tuto rostlinu přinesl domů, bylo její přesazení. V těch pěstírnách, odkud většinou rostliny nabízené v obchodních domech jsou, je pěstují v rašelině, nebo v takové té kokosové vláknině. Takže větší květináč, zemina pro sukulenty a na dno květináče drenážní vrstva.
S. cv. Samurai dobře přirůstala, časem už tak malá nebyla a teď už se dá říct, že je poměrně velkou rostlinou. Malé listy, které nejdříve rostou v “růžici” později začaly růst jen do “vějíře”. To už moc malé nebyly.
Jak podle fotek vidíte, není to žádná subtilní rostlinka, ale statný sukulent. Oproti Sansevierii ehrenbergii jsou jeho listy naštěstí podstatně kratší. A tím je i vhodnější do bytu.
Svým vzhledem poměrně atypická sansevierie může být výraznou, atraktivní pokojovou rostlinou. No, pozor na hroty na koncích jejích listů, o ty by se dalo poranit.
Jinak je to rostlina nenáročná. Jako u všech sansevierií se uvádí schopnost čistit vzduch. Zálivka od jara do podzimu jednou týdně, přiměřeně podle tepla a světelných podmínek. Tak, aby kořeny nikdy nestály ve vodě. V zimě občas, malým množstvím vody. Optimální celoroční teplota 18 - 24 stupňů Celsia.
Pokud by se vám Sansevieria cv. Samurai zalíbila, lze ji sehnat poměrně dobře, stačí se porozhlédnout na Internetu.